W dramacie Johna Logana “Czerwony” klaustrofobiczna przestrzeń pracowni jednego z największych malarzy XX wieku, staje się areną poszukiwania balansu między rozumem a emocjami.
Ten spektakl jest wielowymiarowym spotkaniem ze sztuką. Poznajemy Marka Rothkę, wybitnego przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego, a także jego asystenta, który rozpoczyna współpracę z mistrzem. Ken jest młodym, energicznym przedstawicielem kolejnego pokolenia. W pracowni spędzają długie dni pracując i oddając się w pełni temu, co obydwaj uważają za sól życia.
Z perspektywy Marka Rothki to opowieść o poświęceniu życia sztuce, kryzysie artystycznym i zmaganiu z własną legendą. Dla Kena to moment inicjacji artystycznej, poszukiwania mistrza i swojego “ja” w świecie malarstwa.
Spektakl jest również swoistą lekcją historii sztuki, w której ukazana jest rola sztuki w dziejach ludzkości.
Czy mistrz i uczeń muszą być zawsze antagonistami? W którym momencie nowe staje się starym? Jak odnaleźć odwagę, aby iść własną drogą? Co jesteśmy w stanie poświęcić dla własnych ideałów?
W tej opowieści zatopionej w sztuce jest jednak bardzo dużo uniwersalności. Zmagamy się z tematem przemijania, ścierania się pokoleń i tego jak przeszłość kształtuje nasze postrzeganie świata, a także naszą przyszłość.
„Czerwony” to nie tylko kolor, to coś więcej.
Scenografia i kostiumy: Konrad Matuszewski
Konsultacje muzyczne: Magdalena Bobowik