Wróc do listy

Kamień na kamieniu

Reżyseria: Tomasz Zadróżny

przekład:

Premiera

Obsada

To uniwersalna opowieść o ludziach, naszych przodkach. Historie bliskie i dalekie, które miały miejsce w chyba w każdej rodzinie. To zbiór obrazów ze wspomnień, czasem sentymentalnych, pełnych wzruszeń a czasem zupełnie gorzkich. Świat rozpada się na naszych oczach. Kryzys zdrowotny, wojenny, ekologiczny, ekonomiczny jak jeźdźcy apokalipsy zwiastują rozpad tego co znamy. Jak poskładać ten świat na nowo. Jak sprawić aby wrócił pokój, porządek i sens. Wszystko gubi się w chaosie zdarzeń. Już nie wiemy co i jak się nazywa. Słowa oderwały się od znaczeń. Spróbujmy przywrócić znaczenie słowom, a może coś dobrego, kojącego wynurzy się z tego chaosu. Proza Myśliwskiego jest dla nas mieszanką poezji i mowy potocznej. Siadamy i rozmawiamy ze sobą i widzem. Wyciągamy ze świata autora wątki które najmocniej w nas rezonują, jakby to było domagające się echo głosu naszych przodków. I tymi słowami próbujemy uporządkować swój obecny świat. Oto podróż w przeszłość, aby zrozumieć teraźniejszość. Podróż do naszych przodków, aby zrozumieć siebie samego. Ponownie ponazywać rzeczy po imieniu, aby przywrócić im sens. Spektakl kierowany jest do każdego widza, bo wierzymy, że każdy w historii swojego życia ma zapisaną surową miłość ojca, troskę matki, czy niewinne pierwsze zakochania. To spektakl dla każdego komu bliska jest potrzeba tożsamości i pamięci o korzeniach.

Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Fotografie: Andrzej Winkler

Publiczność o spektaklu:

„Wspaniały teatr i znakomici młodzi aktorzy, którzy za pomocą prostych środków potrafią tak wiele wyrazić i pokazać. Korale na szyi symbolizują matkę, a zwykłe deski mogą być stołem, rzeką, czy drogą. Spektakl „Kamień na kamieniu” ukazuje nam polską przedwojenną wieś, życie i zwyczaje jej mieszkańców, ale jest tam zawarta pewna prostota, prawda i uniwersalna mądrość. Mocno i wzruszająco brzmią słowa wypowiadane przez ojca do syna na temat roli i znaczenia ziemi w życiu człowieka. Wychodząc z teatru pełni refleksji i zadumy myślimy o naszych przodkach i zastanawiamy się, czy świat poszedł w dobrą stronę.”

„Bardzo interesujący spektakl. Scenografia ograniczona do minimum pozwala w pełni zaprezentować się aktorom. Zdecydowanie udany wieczór.”