Wróc do listy

Pijani

Reżyseria: Tomasz Zadróżny

przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska

Premiera

Obsada

„BĘDĘ RACZYŁ SIĘ WINEM, AŻ SIĘ PRZESYCĘ

AŻ MI WŁOS SIĘ ZMIERZWI I ZBLEDNIE OBLICZE (…)”

Na jedną noc prawa rozumu zostają zawieszone. Menager banku, filmowiec, żona, bankowiec, prostytutka, przyjaciel, modelka, kochanek… spotykają się w przypadkowych konstelacjach we wspólnym świecie pijaństwa. W sytuacjach życiowych pomyłek i pęknięć zdejmują kolejne maski ról i relacji. Jednak pijany chór zadaje pytania wcale nie trywialne. Wadząc się ze sobą i Bogiem, naginając zasady grawitacji i przyzwoitości, bohaterowie poszukują po omacku znaczeń słów: miłość, bycie, dobro, grzech. „Pijani” Iwana Wyrypajewa to sceniczny żart, tragikomedia, pastisz. W farsowym tonie i alkoholowym zamroczeniu zaczynamy przeczuwać, że za pozorem rzeczywistości kryje się coś ważniejszego. Coś co jednocześnie przeraża i kusi…

Spektakl „Pijani” to opowieść o ludziach uwikłanych w indywidualne problemy bardzo aktualne dla współczesnego widza takich jak choroby, konflikty małżeńskie, rozterki zawodowe, rozstania, relacje z rodziną. Postaci spotykają się ze sobą jednej nocy, podczas której sprawy przyziemne zyskują głębsze znaczenie, przeradzają się w największe pytania o sens życia, definicję miłości, czy wiarę w Boga. Dzięki zmianie konfiguracji poznają na swojej drodze osoby które odpowiadają na stawiane przez nich pytania, aby pod koniec stanąć przed sobą w pełnej prawdzie. Każda z postaci przechodzi na scenie przemianę, dzięki której ta ich „prawda” nie jest jednolita prowokuje do zadawania kolejnych pytań, ale jest szczera i pozostawia po sobie uniwersalne wnioski.

Spektakl w pierwszej kolejności porusza kwestie upojenia alkoholowego i tego w jaki sposób wpływa na naszą percepcję i rozumienie siebie i świata wokół. Dotyka największych zmagań takich jak walka z chorobą, wybaczenie zdrady, żałoby po utracie bliskiej osoby, wypalenia zawodowego, bólu po rozstaniu, szukania głębi duchowej. Jedyną cechą wspólną postaci jest jednak stan pijaństwa, który zagłusza tę głęboką warstwę i choć czasem ułatwia bezpośredniość w nawiązywaniu kontaktu z drugim człowiekiem tak samo go oszpeca dodając charakterystycznego często męczącego i ciężkiego charakteru.

Jest to mocny tekst z dużą ilością przekleństw i kolokwializmów. Dla widzów dorosłych.

Czas trwania: 2 godz. 30 min. z jedną przerwą